Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 19.04.2024, 14:17
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS
Сайт    ПОВІДОМИТИ ДРУЗЯМ про  Київський форум УКРАЇНЦІ  [ НОВІ ПОВІДОМЛЕННЯ · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Київський форум УКРАЇНЦІ » УКРАЇНСЬКІ ЦІКАВИНКИ » Винаходи, патенти, ноу хау, досягнення » Андрій Слюсарчук
Андрій Слюсарчук
justvisДата: Середа, 27.04.2011, 16:52 | Повідомлення # 1
Генерал-полковник
Група: Администраторы
Повідомлень: 903
Репутація: 29
Статус: Offline
Українець зробив неможливе: обіграв найсильнішу в світі шахову програму

Сьогодні, 17:29;

Українець зробив неможливе: обіграв найсильнішу в світі шахову програму

Українець Андрій Слюсарчук сьогодні сенсаційно виграв матч у шахи проти найсильнішої у світі комп'ютерної програми "Рибка-4"! До сьогоднішнього дня жоден гросмейстер світу не зміг у рівних умовах обіграти цю програму, а Слюсарчук грав наосліп!

Рахунок - 1,5 - 0,5. Першу партію, яку Андрій грав білими, він виграв. Другу, чорними, звів внічию.

Доктор медичних наук, професор, нейрохірург - нейролог Андрій Слюсарчук відомий тим, що зміг запам'ятати рекордні 30 мільйонів знаків числа "Пі", за що отримав прозвіше "Доктор Пі". За словами Слюсарчука, він запам'ятав напам'ять 20 000 книг! Він може по пам'яті прочитати будь-яку сторінку з будь-якої з цих книг.


http://justvis.at.ua
 
justvisДата: Четвер, 28.04.2011, 12:41 | Повідомлення # 2
Генерал-полковник
Група: Администраторы
Повідомлень: 903
Репутація: 29
Статус: Offline
Як "Доктор Пі" обігравав суперкомп'ютер.

Гросс в шоці! "Доктор Пі" Андрій Слюсарчук обіграв раніше непереможну шахову програму Rybka

Чудеса - "Доктор Пі" виграв у суперпрограм!

Андрій Слюсарчук 7 місяців запам'ятовував партії.

Андрій Слюсарчук , відомий в Україні як "Доктор Пі", вчора в Києві довів, що людський розум сильніше штучного інтелекту. Слюсарчук кинув виклик шахової програмі Rybka 4. З нею не сідають за одну дошку навіть провідні гросмейстери. Даремно - "залізяка" непереможна. А тут з комп'ютером зважився зіграти немовля з шахових мірками - всього сім місяців студіювання чорно-білої науки. Але за цей час, кажуть, Слюсарчук вивчив напам'ять 2600 шахових книг!

Формат зустрічі - гра наосліп (не дивлячись на дошку), кожного суперника по годині на матч плюс 20 секунд за хід. Перед грою у не досвідченої шаховими справами публіки одне питання: "Як можна грати наосліп"? Зустрічаю в коридорі коментатора поєдинку, чемпіона світу в команді Володимира Баклана. "Нічого складного немає, вже першорозрядники так грають, а рекорд - півсотні партій наосліп одночасно". Розібралися. Інше питання: "Де підступ"? Гросмейстери все життя грає в шахи і з працею обіграють "залізо", а 39-річний Слюсарчук ніколи шахами професійно не займався. Але він геніальний - запам'ятав 30 мільйонів знаків числа "пі" після коми, знає напам'ять близько 20 тисяч книг ...

Щоб виключити підказки, Андрія та його одяг спеціальна комісія перевірила на відсутність передавальних пристроїв, в залі заглушили мобільні телефони та інші засоби зв'язку. Починаємо. Слюсарчук сидить за спеціальним столиком - дві пляшки мінералки, сік, шахові годинники, навпаки - чиста дошка. Він трохи нервує, перепитує, якими фігурами гратиме. Просить тишу в залі. Грає білими "сіціліанку". Занадто довго думає, як для дебютних ходів, але потім змушує задуматися комп'ютер. Розслабляється, жартує: "Чого це" Рибка "так довго думає? Я вже прорахував 30 ходів наперед, як своїх, так і комп'ютера. Пора йому здаватися". "Ну, не знаю, звичайно гроссо продумують ходів на 10 вперед", - дивується Баклан. А незабаром дивується весь зал. На комп'ютері з'являється напис: "Все скінчено. Я втомився! Може, сьогодні просто не мій день". Rybka капітулює. Всі в шоці! Андрій просить 5 хвилин перерви і знову сідає за дошку. У другій партії рівна боротьба, і в якийсь момент обидва супротивники, не ризикуючи загострювати, роблять триразове повторення ходів - нічия. Але ж Андрій у цій партії вже грав чорними!

ДИВІТЬСЯ ФОТОГАЛЕРЕЮ

Як таке могло статися? Жоден професійний шахіст не зміг пояснити. Варіантів кілька: Слюсарчук - просто геній, він заздалегідь завчив шахову партію з Rybka, а зараз лише просто відтворив; версія комп'ютерної програми полегшена. Я попросив програмістів показати характеристики "залізяки". Там було написано: "Rybka - рівень гри 3000 Ело". До речі, рівень лідера світового рейтингу Віші Ананда - 2817 Ело. "Питань більше, ніж відповідей. Але партії Слюсарчук vs Rybka - це рівень гри топових шахістів", - говорить Баклан.

"Це не спорт, а демонстрація надздібностей людини. Я абсолютно не претендую на лаври шахіста і не збираюся грати далі", - заспокоїв всіх гроссо Слюсарчук.

RYBKA - ЧЕМПІОН СВІТУ. КАСПАРОВ програвав і КОМП слабший

Перший розкручений матч людини проти комп'ютера був у 1996-му, коли Каспаров виграв у Deep Blue (4:2). Далі у гросмейстерів справи пішли гірше. Вже через рік Каспаров поступився вдосконаленої версії Deep Blue (2,5:3,5). Ще через рік Вішванатан Ананд, нинішній чемпіон світу, був битий програмою Rebel 10 (3:5). А, скажімо, в 2005-м три екс-чемпіона світу - Халіфман, Пономарьов, Касимджанов - програли матч трійці Hydra, Junior, Fritz (3:5) ... Але в порівнянні з цими програмами "Рибка" - це акула!

Rybka - чемпіон світу з шахів серед комп'ютерних програм чотирьох останніх років. Проти неї мало хто з гросмейстерів вирішується зіграти! Спробував Ян Ельвест, і програв, навіть маючи фору на пішака. І це було ще в 2007-му, відомий гросс грав проти першої версії "Рибки", а зараз вже четверта. Влаштовували і інші показові матчі, без фори обіграти цю програму люди не могли. До Андрія Слюсарчука.

ПАРТІЇ СЛЮСАРЧУК ПРОТИ КОМП'ЮТЕРА

1-а партія. Sliusarchuk-Rybka 4

--------------------------------------

1. e4 c5 2. Nc3 e6 3. Nf3 Nc6 4. d4 cxd4 5. Nxd4 Qc7 6. g3 a6 7. Bg2 Nf6 8. OO

d6 9. Re1 Bd7 10. Nxc6 Bxc6 11. Nd5 Bxd5 12. exd5 e5 13. Re3 Be7 14. Rc3 Qd7

15. a4 OO 16. a5 Rfc8 17. Rb3 Rc4 18. Bf1 Rc7 19. Be3 Re8 20. Rb4 e4 21. Bg2

Qf5 22. c3 Bf8 23. Qb3 Qh5 24. Re1 Qxd5 25. Qxd5 Nxd5 26. Rxe4 Rxe4 27. Bxe4

Nxe3 28. Rxe3 g6 29. Bd5 Rc5 30. c4 Rxa5 31. Rf3 b6 32. Bxf7 + Kh8 33. Bxg6 Bg7

34. Be4 Bxb2 35. Rf7 h5 ​​36. Bd5 b5 37. cxb5 axb5 38. Rd7 Ba3 39. Kg2 Bc5 40. f4

Ra7 41. Rd8 + Kg7 42. Kh3 Kg6 43. Kh4 Re7 44. Rg8 + Kf6 45. Kxh5 Rh7 + 46. Kg4

Rxh2 47. Rf8 + Ke7 48. Rf7 + Ke8 49. Rb7 Kd8 50. Rxb5 Rd2 51. Be4 Rd4 52. Kf5 Rb4

53. Rxb4 Bxb4 54. Ke6 Ke8 55. f5 Kd8 56. g4 1-0

-------------------------------------------------- ------------------------------

2-а партія. Rybka 4-Sliusarchuk

--------------------------------------

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Bg5 Nbd7 7. f4 e5 8. Nf5

Qb6 9. Qd2 Qxb2 10. Rb1 Qa3 11. fxe5 dxe5 12. Bc4 Qa5 13. OO Qc5 + 14. Ne3 b5

15. Bd5 Ra7 16. Kh1 Rc7 17. Rb3 h6 18. Bh4 b4 19. Ncd1 a5 20. Nb2 Be7 21. Nd3

Qb6 22. a3 Nc5 23. Nxc5 Qxc5 24. axb4 axb4 25. Bg3 Bd6 26. Bh4 Be7 27. Bg3 Bd6

28. Bh4 Be7 1/2-1/2

Любомир Луканюк


http://justvis.at.ua
 
квіткаДата: П`ятниця, 29.04.2011, 09:35 | Повідомлення # 3
Полковник
Група: Друзья
Повідомлень: 203
Репутація: 18
Статус: Offline
Чи допоможе світовий рекорд нейрохірургу достукатися до української влади?

Вчений, якого стоячи вітав медичний конгрес в Парижі, в Україні змушений привертати увагу влади, рекордами для «Книги Гіннеса»...

Вісім місяців підготовки та 2500 прочитаних книг з теорії шахів знадобилось українському рекордсменові для здобуття перемоги над програмою, яка не підкорилась провідним шахістам планети.

«Все кончено! Я сдаюсь. Может сегодня просто не мой день?» Цю фразу після півторагодинного поєдинку вперше від часу свого створення вивела на екран найсильніша і до вчорашнього дня непереможна комп’ютерна програма Rybka-4. А здолав її «простий» український лікар, який ніколи не займався шахами професійно. «Я не надаю грі жодного спортивного значення, – стверджує переможець. – Це все – науковий експеримент і шахи – лише інструмент для демонстрації методики запам’ятовування, яку ми підготували».

Відомий спроможністю миттєво виконувати складні математичні обчислення з надзвичайно довгими числами, професор кафедри «Інформаційні системи та мережі» Національного університету «Львівська політехніка» Андрій Слюсарчук, приділив велику увагу захисту від фальсифікацій. Задля забезпечення чистоти гри були задіяні суворі заходи захисту приміщення від використання технічних засобів несанкціонованого обміну даними. З метою підтвердження відсутності подібних пристроїв, перед початком гри Андрія Слюсарчука було оглянуто фахівцями із захисту інформації та членами комісії. Були також заглушені усі радіочастоти. Мобільні телефони, блютуз, мобільний інтернет та інші засоби передавання інформації та обміну даними не працювали. Щоправда, ці заходи безпеки, як правильно підмітив ведучий, були дещо нелогічними, адже якщо цю програму ніхто не обігрував, то і нема кому підказувати професору. Сам Андрій Тихонович пояснює такі суворі заходи досить просто: «Під час мого останнього публічного експерименту, проведеного у 2009 році, коли я запам’ятав та відтворив 30 мільйонів знаків числа «ПІ» після коми, заходам безпеки була приділена незначна увага і тому одразу після завершення експерименту з’явились люди, які заявили, що результати сфальсифіковано, оскільки я нібито отримував інформацію ззовні. Щоб цього разу не залишити ґрунту для подібної критики, я й вирішив зробити на безпеці окремий акцент».

Захід відбувався в конгрес-холі одного з українських готелів і подивитись на надзвичайну гру прийшло понад 400 людей, в тому числі професійні шахісти, які прийшли, щоб і самим помірятись силами з машиною. «Тура b5 на b4 – прекрасний хід, а от зі слоном я б вчинив інакше», – долунало із розмови поруч мене. Близько 10 ранку, із 15 хвилинною затримкою від запланованого часу початку, Андрій Слюсарчук у супроводі членів авторитетної комісії, до складу якої увійшли провідні шахісти України, науковці та спеціалісти із захисту інформації, пішов за сцену для здійснення огляду. Як ми потім дізналися з протоколу, йому оглянули навіть рот та вушні раковини, я вже мовчу про повний контроль одягу та меблів, якими він мав користуватись в ході експерименту. «Я обіцяю, що переможу», – сказав він перед тим, як на короткий час покинути сцену.

«Все, я граю білими!», – впевнено вигукнув Андрій Тихонович і таймер на великому екрані із зображенням шахової дошки зрушився: 00:59:59. Тепер у людини залишалось менше години на обіцяну перемогу, а в машини на секунду більше часу, щоб довести свою зверхність. Отже, «Гру століття», як її скромно назвали організатори розпочато. Регламент матчу передбачав повну потужність Rybka-4 (3000 Ело) і абсолютно рівні умови для обох учасників з одним лише «але»: Андрій Слюсарчук грав всліпу. Себто професор був позбавлений змоги бачити шахову дошку з фігурами та її зображення на моніторах. Ходи оголошувалися вголос. «Не буду розкривати всіх секретів, але я продумав до 30 ходів вперед і приблизно знаю, як вестиме себе Rybka», – не приховуючи свого ентузіазму коментував гру її головний учасник. Взагалі, незважаючи на запевняння пана Слюсарчука у тому, що він хвилюється і саме через це і жартує («щоб нейтралізувати себе»), насправді він виглядав досить спокійно, за винятком кількох найбільш напружених моментів. Під час очікування ходу супротивника, професор часто спілкувався з глядачами та жартував. «В той час, коли Rybka думає, я можу займатися будь-якими інтелектуальними процесами: можу спілкуватись або читати, хоча в той же час мозок працює, я продовжую для себе грати в шахи», – розтлумачував він аудиторії. А одного разу поцікавився, чи вдалось організувати заявлену трансляцію в Інтернеті. «Ні?! Це називається Україна», – із сумом зазначив науковець.

Через 1 годину 21 хвилину та 36 ходів з кожного боку, комп’ютерна програма, оцінивши свої шанси на перемогу, вирішила скласти зброю. Зала вітала переможця стоячи і це зрозуміло, адже мало того, що Rybka-4 була вперше подолана живим суперником без будь-якої фори на його користь, та ще й цим суперником виявився гравець, який не лише не є професійним шахістом, а й почав займатись цим спортом трохи більше 8 місяців назад. У зв’язку з цим можна зрозуміти людей, які під час короткої перерви висловлювали свою невіру в чесність гри та її результату. Зокрема, професійний тренер Геннадій Плостак скептично зауважив: «Не віриться мені у те, що тут відбувається. Дуже дивно грає програма. Не робить очевидно сильних ходів, думає тоді, коли думати не треба і блискавично приймає рішення в складних ситуаціях. Тим не менш, ендшпіль було проведено на супергросмейстерському рівні. Я також не сумніваюсь в чесності суддійства, оскільки всі вони – дуже поважні в шаховому світі люди». Один з коментаторів матчу підмітив ще одну цікаву деталь: «Мені видається дивним, – розповів він, – що на гру не запросили розробників програми Rybka-4. Для матчу була використана версія з диску, а розробники зазвичай ще й спеціальним чином налаштовують свої комп’ютери. Можливо, це була б зовсім інша партія».

Проте коротка 15-хвилинна перерва промайнула і крісла в конгрес-холі почали знову заповнюватись зацікавленими. Цього разу Слюсарчук грав чорними. «Чесно кажучи, я втомився, але партію дограю», – у властивій легкій манері заявляв він глядачам. Проте, Rybka, мабуть, зрозуміла слова вченого, оскільки вже на 31 хвилині гри після 28 ходу зафіксувала трикратний повтор позиції і прийняла рішення нічийного рахунку. Андрій Тихонович одразу не зрозумів, чому зала знову піднялась на ноги і аплодує, він бо не бачив електронної ігрової дошки з надписом «троекратное повторение» поверх неї. «Я думаю, що коли Rybka відчуває, що ти сильніший за неї, то вона якимось чином так прогнозує, що все-таки прагне зробити бодай нічию». Пізніше, на прес-конференції, Андрій Тихонович зізнається, що в другій партії йому було важче грати і з огляду на власні чорні фігури і з огляду на втому, тому він теж уже «сприяв» нічиїй. «Такі ігри треба грати одну партію в день. Це було б фізіологічно більш правильно», – сказав він. Проте навіть нічийний рахунок в другій партії засвідчив перевагу людського розуму над штучним інтелектом. Перевагу як якісну – в глибині аналізу та перспективі прогнозування ситуації, так і в швидкості прийняття рішень, оскільки за часом в першій партії Слюсарчук на сім хвилин випередив суперника, а в другій, за умови гри чорними, відстав всього на 38 секунд. Загальний рахунок – 1,5:0,5 на користь людства.

Присутній на грі представник Книги рекордів України засвідчив чергове надбання Слюсарчука і пообіцяв направити офіційні папери до Книги рекордів Гіннеса. «Вперше на планеті була обіграна найсильніша комп’ютерна програма Rybka-4, яка до сьогоднішнього дня була непереможною. Цей рекорд буде зафіксовано як світовий в книзі рекордів України, а документ згідно з усіма правилами та формальностями буде направлено в тому числі в Книгу рекордів Гіннеса», – запевнив він.

«Підготовку до гри я почав минулої осені і тренувався не більше шести годин на день, оскільки паралельно займався своєю звичною діяльністю. Плюс, звичайно, постійно грав, загалом здолавши Rybka більше 200 разів. В ході підготовки до «Гри століття» я також опрацював більше 2500 книг з теорії та історії шахів», – розповів вчений про свою підготовку. Дещо засмутив суддя матчу, почесний віце-президент ФШУ Леонід Боданкін, який пояснив, що Rybka, є перш за все аналітичною програмою, яка допомагає професійним гравцям в розумінні складних позицій, а функція гри є для Rybka похідною. «Наскільки я знаю, бліци (п’ятихвилинні партії) Rybka у всіх виграє, а серйозні тривалі партії з цією програмою великі гросмейстери не грали, оскільки вона служить іншим цілям. Безперечним досягненням Андрія Слюсарчука є те, що, не будучи професійним шахістом, а лише нещодавно навчившись грати, він використав феноменальні здібності пам’яті, щоб обіграти Rybka», – підсумував він.

Проте за прекрасним і благородним фасадом демонстрації безмежності людських можливостей, ховається, як часто буває, зовсім інша мета. «Якщо протягом місяця держава до мене не повернеться обличчям, то я її покину. Тут я не маю змоги реалізуватися», – із сумом зазначив науковець. Він сказав, що дуже хотів би отримати увагу від суспільства і держави зокрема. «Моєю головною метою є Інститут мозку з клінікою, де я зможу залучати фахівців, бути активним – матиму змогу бути вченим. Тому що не маючи такого полігону і умов я не бажаю творити. Ця гра є голосом волаючого в пустелі, спрямована на привернення уваги суспільства і чиновників. Адже коли я 30 млн. знаків запам’ятовую, це не вражає; коли книги на пам`ять розповідаю – теж нічого особливого; коли проводжу надскладні хірургічні операції – нікому не цікаво. Люди хочуть хліба та видовищ. Перше я їм дати не можу, а друге - намагаюсь». Проте, швидше за все, в черговий раз повториться, описаний ще в Біблії мотив: «…Ісус же сказав їм: не буває пророка без честі, хіба що в Батьківщині своїй та в домі своєму». Геніального нейровченого та нейрохірурга, якого стоячи вітав медичний конгрес в Парижі, а весь світ прагне отримати в свої наукові кола, Українська держава в черговий раз не помітить. Це опосередковано підтверджується і тим, що міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник, попередньо призначений головою авторитетної комісії, не знайшов часу, щоб прибути на захід, який тривав більше п’яти годин. Для справедливості відзначу, що «Гра століття» відбувалась під патронатом вищезазначеного міністерства, проте щось мені підказує, що квіти, подаровані Андрієві Слюсарчуку прес-секретарем міністра і «унікальна» нагорода «за перемогу людського розуму над комп’ютером», вручена професорові представником міністерства, справить на розвиток української нейронауки такий само вплив, як і указ Президента №1094€9 «Про Інститут мозку» від 22 грудня 2009 року, який був виданий, проте абсолютно нічого не змінив.

«Якщо будуть створені відповідні умови, то, думаю, за дуже короткий час я вийду на Нобелівську премію. Мені є що запропонувати світові і, повірте, це такі розробки, аналогів яким немає. Врешті-решт моя кінцева мета – зробити цю державу заможною не лише економічно, а й інтелектуально», – запевнив професор. Проте чи будуть створені хоч будь-які умови, чи професор Слюсарчук отримуватиме Нобелівську премію і вчитиме методикам запам’ятовування надвеликих обсягів інформації вже не українських, а іноземних дітей і чи зможе втілитись кінцева мета цього, безперечно, талановитого вченого, залежить від здатності нинішньої української влади провести нескладний аналіз навіть невеликої кількості інформації про Андрія Слюсарчука та прийняти політичне рішення. Sapienti sat.

Максим Наливайко

 
Київський форум УКРАЇНЦІ » УКРАЇНСЬКІ ЦІКАВИНКИ » Винаходи, патенти, ноу хау, досягнення » Андрій Слюсарчук
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: