Моральний кодекс інтернет-дописувача або Правила особистої інформаційної гігієни
Середа, 30 березня 2011, 15:07 В общественном парижском туалете
Есть надписи на русском языке.
В. Висоцький
У Інтернеті, так само, як і у реальному житті, наша чистота залежить від нас особисто. І тому мити руки, повинен кожен, незалежно від того, роблять це "усі", чи ні.
Тож ризикнемо запропонувати шановним інтернет-дописувачам кілька простих правил особистої інформаційної гігієни, які допоможуть тримати власне віртуальне тіло у чистоті. Ну і заразом не загиджувати простір навколо себе, щоб потім самим же у це не вступити.
1. Кожен ваш пост – це фактично виступ перед публікою. Спробуйте зробити так, щоб не було соромно за себе. Для тих, хто не знає, що таке сором, рекомендуємо уявити, що ваша дитина показує текст одноліткам і хвалиться: це написав мій батько (мати).
2. Старайтеся, щоб ваш допис мав хоч якесь відношення до теми статті або до основних тем обговорення. Розуміємо, що кожен бачить тему по-своєму, але якщо ваш погляд надто екзотичний, спробуйте його обґрунтувати – за відомим галицьким критерієм: "При чом міліція, як грім корову вбив!"
3. Обговорювати особистість автора замість теми статті – ознака поганого виховання. Згадайте Жванецького: "Що може говорити кульгавий про мистецтво Герберта фон Караяна?" Радимо взагалі перечитати цю мініатюру, вона називається "Стиль суперечки".
4. По можливості уникайте лайки і прямих образ співрозмовників. Спроби перехамити хама завжди приречені на фіаско. А від вашої нестриманості постраждає передусім ваша ж репутація.
5. Якщо ви таки зійшлися "сам на сам" з одним із дописувачів, докладіть зусиль для того, щоб ваша суперечка була хоч трошки цікавою решті читачів. У іншому випадку коректнішим буде домовитися з опонентом і продовжити особисте спілкування по мейлу або у чаті. Пам'ятайте, що занадто приватні повідомлення засмічують форум не гірше, ніж відвертий флуд.
6. Пам'ятайте, що ані автор ані інші дописувачі не зобов'язані реагувати на ваш пост. Якщо на ваші заклики не відповідають – скоріш за все, винні ви самі, а точніше словесна форма, яку ви обрали для оформлення власної думки. Спробуйте прочитати своє звернення з позиції адресата, може це допоможе вам його вдосконалити.
7. Якщо маєте можливість обирати мову і розкладку – на українських ресурсах обирайте кирилицю і українську. Це зробить обмін думками цивілізованішим і коректнішим. Тих, кого цікавить більш докладна аргументація щодо цього пункту відправляємо до статті "Українська мова – це не хрін моржовий" – вона хоч і давненько написана, але не втрачає актуальності і досі.
Брати Капранови